3. mail avas MTÜ Vene Muuseum järjekordse näituse Toompea lossi kunstisaalis. Meie jaoks on see juba teine näitus koostöös Riigikogu kantseleiga, mis tervet meie meeskonda ülimalt rõõmustab. Alati on meeldiv näha, et eestivene kultuur suudab köita nii mõnesidki. Toome teieni nii hetki näituste avamisest, kui ka laseme piiluda näituse voldikusse!

Sokolovi näitus 2017 (EST) Sokolov’s Exhibition 2017 (ENG)

Ivan Sokolov – erakordne kunstnik ning veelgi erakordsem pereisa

Avatud näitus on pühendatud Ivan Sokolovi (1884-1972) mälestamisele. Tartu linna suurest kuuelapselisest vanausulisest perest pärit noormees ei jõudnud kunstini kohe oma elutee alguses, vaid pigem tegeles sellega kui hobiga ehitustöödel töötamise kõrvalt. 1906. aastal toimus tema esimene näitus kodulinnas Tartus, kuid suur läbimurre saabus alles aastal 1917, mil näituse tulemusena said müüdud üle 200 noore kunstniku töö. Jõuliselt arenev karjäär tõi näitusi Jekaterinburgi oblastis, Pihkvas, Tartus ning Tallinnas.

Ivan Sokolov on tõsimeeli nii Eesti kunsti pärl kui ka selle vabariigi ajaloo peegeldus. Vaid kunstniku elu jooksul muutis ta kodulinn mitu korda nime, olles nii Dorpat kui ka Jurjev enne kui sai oma tänapäevase nime – Tartu. Samuti oli Sokolov pealtnägijaks mitmele riigikorra vahetusele: sündis ta Vene Impeeriumis, elas Eesti Vabariigis ning suri Nõukogude Eestis. Lisaks ka kaks Maailmasõda ning Vabadussõda, mis jäid samuti kunstniku eluikka. Vaatamata kõigele sellele, on Sokolovi kunst, mida ta ise nimetas realistlikuks impressionismiks, täis nii hingelist kui maist rahu. Ta maalis igapäevaelu sellisena nagu see on, üritades jäädvustada hetkemeeleolu. Suri Sokolov 88 aastasena oma kodulinnas Tartus.

Meie näitusel saab näha 32 meie poolt välja valitud teost, mis kuuluvad nii MTÜ Vene Muuseumi kogudesse kui ka eraisikute kollektsioonidesse. Näituse peamine mõte ning motiiv on soov näidata, et eestivenelased pole Eestis võõrad. Kodu on kodu meie kõigi jaoks ning Eestis ei ole võõraid nende seas, kes südamega valisid siin elada.

Hetki näituse avamisest

Ei külalistest ega huvilistest puudust ei olnud! Näituse avas Riigikogu esimees, võrratu Eiki Nestor. Talle järgnes MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige ning ühtlasi ka näituse korraldaja Irina Budrik. Loomulikult oli konkureerimine härra esimehe galantse avasõnaga ülimalt raske, kuid proua Budrik köitis publikut lühikese mõtisklusega eestivenelaste kohast Eesti vabariigi ajaloos ning kultuuris. “Kodu on kodu meie kõigi jaoks,” mainis ta. Pärast teda võtsid sõna selle näituse kõige oodatumad ja tähtsamad külalised: kunstniku Ivan Sokolovi sugulased, Irene ning Aljona. Huvitav fakt – vanaisast kunstniku pintsli alt valminud Aljona lapsepõlveportree on sel näitusel täiesti olemas!

Avamise maiuspala oli jäetud viimaseks. Nadezhda Valk, Ivan Sokolovi kunsti entusiast andis ülevaate Ivan Sokolovi elust ning kunstist kirgliku uurija pedantsusega. Tema uurimuse lõike võib lugeda näitust tutvustavas voldikus.

Tuhat tänusõna said öeldud nii Riigikogu kantselei esindajale ning näituse kaitseinglile rahvasaadikule Viktoria Ladõnskajale (IRL).

Näitus võib külastada kuni 26. maini 2017 Toompea lossi (Riigikogu) III korruse kunstisaalis iga tööpäev kuni 16.00. Sissepääs on tasuta, kaasa võtta vaid pildiga isikut tõendav dokument.

Allpool leiate nii pilte avamisest, kui ka näitust tutvustav voldik!

Ivan Sokolovi kunsti puhul on märkimisväärne see, et maalid pakuvad huvi nii kaugelt kui ka lähedalt vaadates. Jõulised pintslitõmbed ning julgus kujutluses.

Tööhoos - maalid tuleb omavahel sobitada nii teema kui ka värvigamma ning suuruse osas ja lisaks veel ka õige silt alla panna!

Tööhoos – maalid tuleb omavahel sobitada nii teema kui ka värvigamma ning suuruse osas ja lisaks veel ka õige silt alla panna!

Kunstniku autoportree ikka aukohal!

Näituse pärl ning aare "Sirel klaasvaasis", 1962. aasta

Näituse pärl ning aare “Sirel klaasvaasis”, 1962. aasta

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik ning rahvasaadik Viktoria Ladõnskaja (IRL)

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik ning Galina Varlamova (TTÜ)

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik ning Venemaa Saatkonna nõunik Evgeny Verlin

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik, rahvasaadik Viktoria Ladõsnkaja (IRL), Galina Varlamova (TTÜ) ning akadeemik Margus Lopp (TTÜ)

Kunstniku lapselaps Aljona Asikainen

Ivan Sokolovi kunsti uurija Nadezhda Valk

Rahvasaadik Viktoria Ladõnskaja (IRL) näituse avamisel

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik ning Riigikogu esimees Eiki Nestor

Elutarkus korraldajatelt: ei ole vahet kui palju voldikuid trükitakse enne avamist, ikka jääb puudu! Infot sai kolmes keeles: eesti, inglise ning vene.

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik, rahvasaadikud Aadu Must (Keskerakond) ning Vladimir Velman (Keskerakond)

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik, rahvasaadikud Krista Aru (Vabaerakond), Viktoria Ladõnskaja (IRL) ning Aimar Altosaar (Vabaerakond)

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik ning Aimar Altosaar (Vabaerakond)

Ivan Sokolovi näituse avamine

Kunstniku perekonna noorimad liikmed olid samuti kohal, et vaarvanema kunsti nautida ning Riigikoguga tutvuda.

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liige Irina Budrik, Ivan Sokolovi kunsti uurija Nadezhda Valk ning kunstniku lapselaps Aljona

Maalide rütmiline üles panemine on omamoodi kunst ning oskus.

TAGS: ajalugu, eestivene, kultuur, kunst, riigikogu, vene muuseum